W przypadku innych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) pojawiających się na zachodnich granicach zainfekowanych regionów, wydaje się, że wirus kontynuuje swoją drogę na Zachód.
W dniu 17 listopada 2017 r. Odnotowano, że dwa pozytywne przypadki ASF odnotowano u dzika znalezionego martwego około 140 km od wschodniej granicy Polski. Dzika zarejestrowano mniej więcej w tym samym czasie, ale znaleziono je w różnych miejscach sugerujących szerszą populację. Ruch choroby w kierunku zachodnim do uprzednio nieograniczonych obszarów Polski może być katastrofalny, ponieważ przybliża on ASF do obszarów, które mają dużą, gęsto zaludnioną populację świń.
Ciała zdrowia trzody chlewnej wzmacniają przesłanie kampanii dotyczących higieny i sanitacji w ramach ASF; ludzie nie powinni podejmować ryzyka podróżując między regionami zakażonymi i niezainfekowanymi bez odpowiedniej sterylizacji odzieży, obuwia, sprzętu i pojazdów. Właściwe usuwanie odpadów żywnościowych ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania infekcjom dzikich świń, które mogłyby potencjalnie zainfekować stada domowe. Karmienie odpadami spożywczymi świń, w tym dzików, jest nielegalne w Europie.